İstanbul metrolarında 590 kişilik ekiple nanoteknolojik “virüs” önlemi

orjinal-parça-virüs-istanbul-metro
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyayı tedirgin eden koronavirüs vakalarının ardından virüs kaynaklı salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla metro araçlarında ve istasyonlarında dezenfeksiyon çalışması başlattı.

orjinal parça

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyayı tedirgin eden koronavirüs vakalarının ardından virüs kaynaklı salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla metro araçlarında ve istasyonlarında dezenfeksiyon çalışması başlattı. Günde 2 milyonun üzerinde yolcu taşınan metro istasyonları 500 kişilik ekiple, 844 metro aracı ise 90 kişi tarafından dezenfekte ediliyor. Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, “Bütün dünyanın gündemine bambaşka bir şey oturdu. Bu da bulaşıcı hastalıklar. Biz de ekstra önlemler aldık. Belirtmekte fayda var bu teknoloji anti alerjik ve insan sağlığını hiçbir zararı olmayan malzemelerdir. Biz bunları belirli periyodlar ile uygulayarak normal önlemlerimize ek olarak bunları almaya başladık” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, virüs kaynaklı salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla metro araçlarında ve istasyonlarında dezenfeksiyon çalışması başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB Sağlık Daire Başkanlığı ile işbirliği yaparak günde 2 milyondan fazla yolcu taşıyan metro araçlarını ve istasyonlarını her akşam virüse karşı temizliyor. Ayrıca ayda bir kez ise özel bir dezenfekte sıvısı ile tüm metro araçlarını ve istasyonlarını yıkıyor. Özellikle metro araçlarında yolcu koltukları, koltukların arka ve alt kısımları, düğmeler, yolcu tutamakları, cam kenarları ve havalandırma kapakları istasyonlarda İstanbulkart yükleme cihazları, yolcu geçiş turnikeleri, yürüyen merdivenler ile ortak alanlar solunum yoluyla bulaşan hastalıklara yol açabilecek virüslere karşı dip köşe temizleniyor. Toplam 844 metro aracı 90 kişi tarafından dezenfekte edilirken, istasyonlarda ise 500 kişilik bir ekip görev yapıyor.

Kaynak: haberturk.com

Editör: Ahmet Şüphesiz